Dünyanın en önemli mimarlık firmalarından RMJM tarafından tasarlanan Optimist Residence; zamanının ötesinde çizgileri, Türkiye’de bir ilk olan dikey bahçeleri ve içinden hayat geçen yapısıyla konut standartlarını bir adım yukarıya taşıyor. Türkiye Optimist Residence ile yapı ve mimari kültür gelişiminde yeni bir yükseliş dönemine geçiyor. Tamamen özgün ve dünyada başka bir örneği bulunmayan Optimist Residence, geleneksel Türk mimarisinin ve günümüz ihtiyaçları göz önüne alınarak tasarlanan modern mimarinin harmanlanmasıyla hayata geçiyor.

Mimar Sotiris Tsoulos

VERİMLİ YAŞAM ALANLARI…

Optimist Residence, kullanıcı faydası gözetilerek ustaca tasarlanan yaşam alanlarında maksimum kullanım alanı sunuyor. Metrekare verimliliğinin en üst seviyede olması ve faydasız alan olarak tabir edilen, kullanılamaz alanların sıfıra indirgenmesi, projenin Türkiye’de mimari anlayışı değiştirecek özelliklerinin başında geliyor.

DİKEY BAHÇELER…

Türkiye’de ilk defa dikey bahçe konsepti, Optimist Residence’in yenilikçi mimarisiyle bir yaşam projesine doğrudan entegre ediliyor. Doğanın hayat veren gücünden, pozitif enerjisinden ve huzur veren renginden maksimum fayda sağlamak için yeşil alanlar yatayda ve dikeyde; hep göz önünde olacak şekilde kullanılıyor. Dikey bahçeler koruyucu özellikleriyle, yaşam alanları için radyasyon, ısı ve ses yalıtımı sağlıyor. Özetle doğa tekrar hayatın, hem de kent hayatının içine evriliyor.

GELENEK VE GELECEK…

Geleneksel Türk mimarisinin en önemli öğelerinden biri olan cumbalar, Optimist Residence’da modern mimari bakış açısıyla yeniden yorumlanıyor. Geleneksel Türk evlerinde dışarıyı daha iyi izleyebilmek, evlere daha fazla kullanım alanı kazandırmak ve iklim koşullarından maksimum fayda sağlamak için kullanılan cumbalar, Optimist Residence’ın modern mimarisinde yeniden hayat buluyor. Geleneksel Türk mimarisi, Optimist Residence ile geleceğe taşınıyor.

HAYAT GİBİ CANLI…

Optimist Residence, ortasından geçen yürüyüş yolları ve bu yolların çevresindeki sosyal- ticari alanların oluşturduğu meydanı ile Fikirtepe’nin buluşma noktası oluyor. Ön cephesindeki ve arka cephesindeki ana aksları birbirine bağlayan bu yaya geçiş koridoru, projenin 24 saat yaşayan bir merkez olmasının önünü açıyor. Optimist Residence’ın yaşam alanları ise bu koridordan tamamen bağımsız bir şekilde, otoparktan dairelere direkt ve daire sakinlerine özel bir bağlantı sunuyor. Yenilikçi bu mimari ile daire sakinlerinin mahremiyeti korunuyor.

TASARIM KRİTERLERİ
İYİ BİR YAŞAM İÇİN PLANLANDI

GÜNEŞ VE RÜZGAR ANALİZİ

Optimist Residence, mevsimlere göre güneş ışığı ve rüzgar geliş açıları hesaplanarak, her mevsim gün ışığından en fazla verimi alacak ve rüzgardan en az etkilenecek şekilde konumlandırıldı.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Enerji kaynaklarının verimli tüketimi, doğal kaynakların maksimum seviyede kullanımını sağlamak amacıyla Optimist Residence sürdürülebilir yaşam kriterleri göz önüne alınarak tasarlandı. Proje mimarisi, iklim koşullarına tepki verecek şekilde düzenlendi. Tüm bu sentezler, proje tasarımına bütünsel yaklaşımla tek bir amaca odaklanarak, ekonomik sosyal ve çevresel etkiler arasında başarılı bir denge oluşturuldu.